چگونه بدون روت کردن از دستگاه اندرویدی بک آپ کامل بگیریم ؟

چگونه بدون روت کردن از دستگاه اندرویدی بک آپ کامل بگیریم ؟

امروزه ، بک آپ یا همان گرفتن فایل پشتیبان از اطلاعات ، یکی از پر اهمیت ترین مسائل برای خیل عظیمی از افراد به شمار می رود. شاید اغراق آمیز نباشد اگر بگوییم در حال حاضر و در عصر دیجیتال ، اطلاعات موجود بر روی کامپیوتر های شخصی ، گوشی های هوشمند ، تبلت ها و غیره ، از اهمیت بالایی در زندگی تک تک ما برخوردارند؛ بطوری که شاید زندگی ما را در دستان خودشان گرفته باشند. در این میان در حالی که عده ای نگران از دست دادن عکس های تعطیلات هستند ، عده ای دیگر ، اطلاعاتی را در صندوقچه های کوچک و بزرگ دیجیتالی (همان کامپیوتر ها و گوشی ها و تبلت ها را می گوییم) خود قرار داده اند که بودنشان و دسترسی به آن ها حکم پیروزی، و نبود و دسترسی نداشتن به آن ها حکم شکست را در کسب و کارشان دارد (البته ما نمی خواهیم ارزش عکس های تعطیلات را پایین آوریم بلکه بحث سر مرگ و زندگی است!).

در نتیجه ، امنیت داده ها ، در این عصر از اولویت مهمی برخوردار است. از این رو ، پشتیبان گرفتن از آن ها نیز باید از امنیت کافی برخوردار باشد.

از مقدمه چینی بگذریم و برسیم به اصل مطلب که می خواهیم یک راه حل کامل را پیش رویتان بگذاریم تا با آموزش بک آپ گرفتن اطلاعاتی که بر روی گوشی هوشمند و یا تبلت اندرویدی خود دارید ، با خیال راحت به ادامه ی زندگی بپردازید!

تمام چیزی که نیاز دارید ، یک کامپیوتر و یک دستگاه با اندروید 4.0 (بستنی حصیری) و یا نسخه های بالاتر و جدیدتر است.

روش ها و نرم افزارهای بک آپ گیری متعددی وجود دارد که از جمله ی آن ها می توان به Titanium Backup اشاره کرد ، ولی مشکل اینگونه نرم افزار ها که به شما اجازه ی بک آپ گرفتن کامل را می دهند ، نیازشان به روت بودن دستگاه اندرویدی است. اما ما سروکارمان در این مطلب با طیف گسترده ی کاربران اندرویدی است که دستگاهشان روت نیست. در ادامه با سم موبایل همراه باشید.

 

Android SDK را نصب نمایید

ما نیاز به استفاده از adb (مخفف Android Debug Bridge) که توسط خط فرمان (دستور) به بک آپ و بازگردانی (ریستور) آن می پردازد، داریم. برای گرفتن بک آپ شما باید Android SDK گوگل را به رایگان دانلود نمایید.

اما در ابتدا شما باید کیت توسعه Oracle’s Java را نصب کنید ، چراکه Android SDK به آن نیاز دارد. شما می توانید از همین لینک ، نسخه ی 32 بیتی را دانلود و نصب کنید. توجه داشته باشید که Android SDK به نسخه ی 32 بیتی جاوا نیاز دارد ، حتی اگر نسخه ی ویندوز شما ، 64 بیتی باشد. (البته سایتی که لینکش را برایتان قرار داده ایم ، کشور ایران را تحریم نموده ولی شما که انتظار ندارید ما برایتان آموزش دور زدن تحریم های اینترنتی را بدهیم؟! پس باید بگوییم گذر کردن از این مرحله بر دوش خودتان است!)

چگونه بدون روت کردن از دستگاه اندرویدی بک آپ کامل بگیریم ؟

بعد از دانلود و نصب Oracle’s Java ، شما نیاز دارید تا Android SDK گوگل را از همین لینک  دانلود و نصب نمایید (متاسفانه این لینک هم ایران را تحریم کرده است و باز هم شما که انتظار ندارید آموزش دور زدن تحریم را برایتان به قلم در آوریم؟!). توجه کنید که اگر SDK -که از گوگل دانلود کرده اید- به شما پیامی مبنی بر ناتوانی در پیدا کردن Java داد – احتمالا به این دلیل است که شما نسخه ی 64 بیتی JDK را از Oracle’s Java دانلود کرده اید. پس باز هم می گوییم که اگر حتی ویندوزتان 64 بیتی است ، نسخه ی 32 بیتی جاوا را از این لینک دانلود نمایید (در تصویر بالا مشخص شده است).

زمانی که Android SDK دانلود شده از گوگل به درستی نصب شد ، به منوی Start رفته و آن را باز کنید (اگر آن را پیدا نکردید در قسمت جستجوی استارت “SDK Manager” را تایپ کنید).

حال که آن را باز کردید تیک گزینه Android SDK Platform-tools را زده و سپس بر روی دکمه Install کلیک نمایید. اگر با خطایی روبرو شدید، احتمالا شما نیاز دارید تا SDK Manager را از طریق Run as Administrator باز نمایید (برای اینکار وقتی SDK Manager را از طریق استارت پیدا کردید، بر روی آیکون آن راست کلیک کرده و گزینه Run as Administrator را انتخاب کنید).

چگونه بدون روت کردن از دستگاه اندرویدی بک آپ کامل بگیریم ؟

 

تنظیمات دستگاه

شما نیاز دارید تا گزینه ی USB Debugging را در دستگاه اندرویدی خود فعال کنید – شما می توانید این مورد را از طریق تنظیمات گوشی اندرویدیتان و از قسمت Developer Options انجام دهید.

چگونه بدون روت کردن از دستگاه اندرویدی بک آپ کامل بگیریم ؟

حال شما می توانید اسمارت فون و یا تبلت خود را با استفاده از کابل USB به کامپیوتر خود متصل نمایید. حال برای برقراری دستگاهتان با کامپیوتر ، درایورش باید بر روی کامپیوترتان نصب شود – اصولا شما می توانید آن را از طریق وبسایت تولید کننده ی دستگاهتان پیدا و نصب کنید. همچنین با نصب کردن Google USB Driver از طریق همان پنجره ی Android SDK Manager نیز ممکن است کارتان راه بیفتد (برای نصب Google USB Driver به زیر مجموعه Extras رجوع کرده و آن را پیدا و نصب کنید).

 

تست ADB

به آدرس محلی که Android SDK را نصب کرده اید توجه کنید. این آدرس در بالای پنجره ی Android SDK و در کنار SDK Path (همچون تصویر زیر) نمایان است.

چگونه بدون روت کردن از دستگاه اندرویدی بک آپ کامل بگیریم ؟

شما باید adb.exe را در پوشه platform-tools پیدا کنید. اگر Android SDK را با تنظیمات پیش فرض نصب کرده باشید، باید در آدرس زیر قرار گرفته باشد.

C:\Users\NAME\AppData\Local\Android\Android-sdk\platform-tools

 

حال که وارد پوشه شدید ، دکمه Shift را نگه داشته و راست کلیک کنید (در داخل پوشه راست کلیک کنید و فایل خاصی را انتخاب نکنید). از میان گزینه های موجود، Open command window here را انتخاب نمایید.

چگونه بدون روت کردن از دستگاه اندرویدی بک آپ کامل بگیریم ؟

برای آنکه متوجه شوید آیا adb می تواند با دستگاهتان ، ارتباط برقرار کند، دستور زیر را در پنجره cmd باز شده اجرا کنید.

adb devices

چگونه بدون روت کردن از دستگاه اندرویدی بک آپ کامل بگیریم ؟

حال شما باید device را در لیست مشاهده کنید – اگر آن را مشاهده نکرده اید، مشخص می شود که adb نتوانسته با دستگاه شما ارتباط برقرار کند زیرا درایور آن به درستی نصب نشده است.

 

پشتیبان گیری یا بک آپ گرفتن از دستگاه

حال شما می توانید به همان شکلی که cmd را در مرحله قبل باز نمودید، با استفاده از دستور adb backup به بک اپ گرفتن از دستگاه خود بپردازید. برای این کار از دستور زیر استفاده کنید.
adb backup -apk -shared -all -f C:\Users\NAME\backup.ab

این بک آپ شامل تمام برنامه های نصب شده (فایل های APK) و هر آنچه در کارت حافظه خود دارید می باشد و فایل آن در آدرس C:\Users\NAME\backup.ab موجود است. توجه داشته باشید که در دستور فوق به جای NAME ، نام کاربری ویندوز خودرا درج کنید و یا آنکه آدرس دیگری را در خط فرمان قرار دهید تا فایل بک اپ در همان آدرس قرار گیرد.

چگونه بدون روت کردن از دستگاه اندرویدی بک آپ کامل بگیریم ؟

بعد از اجرای دستور فوق، شما باید با پشتیبان گرفتن از دستگاه خود موافقت نمایید. همچنین در صورتیکه تمایل داشته باشید، قادر خواهید بود تا برای بک آپ خود رمز تعیین نمایید.

چگونه بدون روت کردن از دستگاه اندرویدی بک آپ کامل بگیریم ؟

توجه داشته باشید که زمان طول کشیدن بک آپ گیری، به مقدار اطلاعات موجود بر روی دستگاهتان بستگی دارد.

 

باز گرداندن و یا همان ریستور بک آپ

برای بازیابی بک آپ در آینده ، همانند قبل باید از خط فرمان استفاده کنید. این بار دستور زیر را اجرا نمایید.

adb restore C:\Users\NAME\backup.ab

حال از شما در مورد اینکه آیا مایل به بازگرداندن کامل (full restore) بک آپ هستید پرسیده می شود – اینکار تمام اطلاعات و برنامه های موجود در بک آپ را با آنهایی که در دستگاه هستند جایگزین می کند.

اگر شما در هنگام بک آپ گرفتن ، برای آن رمز قرار داده اید ، باید در هنگام بازگرداندنش ، همان رمز عبور را وارد کنید.

چگونه بدون روت کردن از دستگاه اندرویدی بک آپ کامل بگیریم ؟

 

 

در آخر نیاز است که بگوییم ما در این آموزش ، با یکی از ویژگی های خوب اندروید دست و پنجه نرم می کنیم، اما به دلیل پیچیدگی استفاده از Android SDK برای گرفتن بک آپ و بازگرداندن آن، کمی کار برای کاربران عادی سخت می شود.

در کل امیدواریم از آموزش بک آپ گرفتن کامل از گوشی ها و تبلت های اندرویدی ، نهایت استفاده را برده باشید.

howtogeek – redmondpie

۱۰ نظر

 1. ممنون خیلی جالب بود فقط این بکاپ چقدر طول میکشه اخه نه درصد داره نه چیز دیگه !!!

 2. داش من گوشیو فرمت کردم بعدش بکاپ گرفتم 6 mb شده بود زد backup complete یعنی حله؟

 3. سلام و تشکر
  من انجام دادم ولی بکاپ کامل بر نمیگرده
  نه مخاطبین – نه اس ام اس و نه خیلی از اپلیکیشن ها
  آیا دستورات دیگری باید اجرا گردد ؟
  یا بکاپ درست نگرفته ؟
  از گالکسی یانگ به گالکسی اس ریختم
  با تشکر

 4. با سلام خواستم بدونم با وجود اینکه در حال حاضر نسخه 64 بیتی sdk در سایتی که لینکش رو گذاشته اید اومده باز هم نیاز هست به نسخه 32 بیتی جاوا نیازی هست یا نه؟ یعنی ویندوز 8.1 64 بیتی- sdkهم 64 بیتی – جاوا هم 64 بیتی باشد. با تشکر.

 5. سلام عزیز
  من بکاپ گرفتم ولی حالا ریستور نمیشه باید چیکار کنم حدود سه گیگ هست

  تو مراحل بکاپ یه کم جلو میره دیگه نمیره و دو ساعت هم هست که گوشی بهش وصل هست

 6. با سلام لینکی که دادین Java SE 8u5 (طبق عکس) نیست و Java SE 8u25 نفاوتی ندارن؟
  استفاه از Java SE 8u25 مشکلی ایجاد نمیکنه؟
  با تشکر

 7. سلام خسته نباشید تلت من سامسونگ smg900h s5هست میشه بدونه بکاب هم روت کنم ساده ترین راه روت یا فرمت راهنمای کنید پیچده نباشه مچکرم ازشما

 8. سلام ،ازم رمز بک اپ میخواد و من فراموش کردم الان من بایدچکار کنم؟

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

x

Check Also

جیلبریک ios 8 و آی او اس 8.1

جیلبریک ios 8 و ios 8.1 در آیفون 6، 6 پلاس، 5 اس، آیپد و سایر دستگاه ها توسط پانگو

بعضی مواقع محدودیت ها، انسان ها را وادار می کنند تا برای گذشتن از آن ...