آی او اس هم به بدافزار می تواند آلوده شود!

ماهی از سال نمی باشد که در آن گزارشی در رابطه با نرم افزارهای مخرب اندروید منتشر نشود و کاربران این سیستم عامل متن باز (اوپن سورس) همیشه نگران وجود این نوع نرم افزارها در گوشی خودشان هستند، تنها راه حل برای این کاربران استفاده از گوگل پلی می باشد، که در بعضی مواقع باز هم شاهد حضور این بدافزارها در گوگل پلی نیز هستیم.

ولی امروز نوبت به شرکت اپل و سیستم عامل محبوبش یعنی آی او اس رسیده است. iOS نیز همانند اندروید نرم افزارهای مخرب خود را دارد؛ این ابزارهای مخرب برای کاربران کشور چین که نرم افزار را روی گوشی خود نصب کرده اند ایجاد شده است.

نام این اپلیکیشن مخرب WireLurker می باشد و لازم به ذکر است که به عنوان نخستین نرم افزار مخرب است که توانسته دستگاه های مجهز به سیستم عامل شرکت اپل یعنی آی او اس که هنوز جیلبریک نشده اند را مورد حمله قرار دهد. گزارشات اولیه اعلام دارندکه صدها هزار دستگاه مورد حمله این ابزار مخرب قرار گرفته اند.

این بدافزار از طریق USB به دستگاه منتقل شده و از طریق اپ استور چینی Maiyadi (که اپلیکیشن ها را توسط سیستم عامل مک شرکت اپل به دستگاه های آی او اسی منتقل می نماید) گسترش پیدا کرده است.

علت خطرناک بودن این اپ استور چینی این است که یک برنامه بر روی سیستم عامل iOS دارد که امکان دسترسی به فایل های سیستمی را دارد و قادر است تا دیگر برنامه ها را هم به نرم افزارهای مخرب تبدیل نماید.

تحقیقات انجام شده نشان می دهند که این بدافزار تا کنون 350000 بار توسط کاربران دانلود شده، ولی با این حال جلوگیری از آلوده شدن به این ابزار مخرب کار زیاد سختی نمی باشد، تنها کاری که کاربران باید انجام دهند این است که بازارها یا همان اپ استورهای جانبی و فرعی را بر روی دستگاه خود نصب نکنند و همچنین دستگاه خود را توسط پورت USB به ابزار ناشناس متصل ننمایند و از نصب اپلیکیشن هایی که اجازه دسترسی پیداکردن کامل را به دستگاه می خواهند خودداری نمایند.

در این موضوع تفاوتی میان سیستم عامل اندروید شرکت گوگل و سیستم عامل آی او اس شرکت اپل نیست و اگر مقداری در انتخاب نرم افزارهای خود دقت نمایید می‌توانید در امنیت کامل و بدون دغدغه خاصی از دستگاه خود استفاده نمایید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

x

Check Also

آیا آیفون جدید نمایشگر 3 بعدی خواهد داشت؟

آیا آیفون جدید نمایشگر 3 بعدی خواهد داشت؟

با آنکه اپل اخیرا آیفون 6 و آیفون 6 پلاس را معرفی کرده و در بعضی ...